Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pług do ciągnika 75 KM?

2022-06-23

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego pługa, na ogół pierwsze co przychodzi nam do głowy to dopasowanie rozmiaru pługa do mocy ciągnika. Nie jest to podejście błędne, ale też nie wyczerpuje ono listy kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Zatem zastanówmy się jaki pług do ciągnika 75 KM wybrać?

Moc ciągnika, a wybór pługa

Na ogół zestawia się moc ciągnika z liczbą korpusów pługa. Oczywiście są to parametry ściśle ze sobą powiązane, bowiem niedopasowanie w tym zakresie będzie kardynalnym błędem. Niezależnie od tego czy wybrany pług będzie zbyt ciężki, czy ciągnik zbyt mocny w stosunku do wybranego narzędzia, nic dobrego z tego nie wyniknie. Pamiętajmy, jednak że pług trzyskibowy pługowi trzyskibowemu nierówny. Powinniśmy zwracać uwagę na materiał, przekroje i konstrukcję ramy. Wszystko to decyduje bowiem zarówno o masie całej maszyny jak i o jej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Jednak to nadal nie wszystkie czynniki, jakie powinniśmy uwzględnić, zastanawiając się jaki pług do ciągnika 75 KM wybrać.

Rodzaje zabezpieczeń

Niesłychanie ważny jest także wybór rodzaju zabezpieczenia. Jeżeli dysponujemy ciężkimi i do tego kamienistymi glebami, doskonale sprawdzi się u nas zabezpieczenie hydrauliczne. Rozwiązanie to pozwala regulować jego siłę i nie generuje przestojów. Ale jaki to ma związek z tytułowym pytaniem, jaki pług do ciągnika 75 KM? Otóż komfort tego rodzaju zabezpieczenia jest okupiony znaczącym wzrostem wagi pługa, a przy ciągnikach mniejszej mocy ma to kolosalne znaczenie. Jeśli pracujemy na glebach piaszczystych, a na poważne przeszkody w trakcie orki trafiamy incydentalnie, to lepiej wybrać pług z zabezpieczeniem kołkowym. Istnieje także trzeci rodzaj zabezpieczenia, będący pewnym kompromisem w tym zakresie. Jest to zabezpieczenie resorowe. Prostsza niż w przypadku wersji hydraulicznej konstrukcja zapewnia lekkość i wygodę użytkowania.

Jaki pług do ciągnika 75 KM – co jeszcze wziąć pod uwagę?

To zależy, na jakich ziemiach gospodarujemy. Zatem nie kierujmy się tylko możliwościami naszego ciągnika, ale także stopniem trudności zadania, jakie stanie przed zestawem, jaki stworzy on z pługiem. Warunki glebowe mają kluczowe znaczenie dla oporów, z jakimi będzie się mierzył nasz sprzęt podczas orki. Trzeba je uwzględnić z myślą zarówno o wytrzymałości pługa jak i możliwościach ciągnika. Warto pamiętać, że nawet gleby bardzo zwarte mogą zmienić swoją strukturę i przez to stać się łatwiejsze do przeorania, dzięki odpowiedniemu i długofalowemu podejściu do prac uprawowych i stosowaniu preparatów mikrobiologicznych. Na ogół mówi się o nich w kontekście żyzności gleby oraz wpływowi na rozwój i zdrowotność roślin uprawnych, ale realizacja takich celów odbywa się między innymi dzięki szybszej mineralizacji resztek pożniwnych. Działalność mikroorganizmów zauważalnie wpływa poprawę struktury gleby, co przekłada się na stworzenie lepszego stanowiska do uprawy, ale także na łatwiejszą orkę i prace uprawowe.

Części do pługa kupicie w naszym markecie rolniczym! Do najpopularniejszych należą lemiesze do pługa.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 132 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Szybko i sprawnie polecam
2024-05-22
Wszystko szybko sprawnie bez problemu.
pixel