Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Łożyska

( ilość produktów: 27 )

Jakie łożyska do ciągnika?

Łożyska do ciągników rolniczych powinny odznaczać się wytrzymałością na trudne warunki pracy. Łożyska do ciągnika muszą być odporne na ekstremalne temperatury i na korozję. Bardzo pożądaną cechą łożysk do ciągników jest duża nośność i maksymalna trwałość. W ciągnikach najczęściej stosuje się łożyska kulkowe i łożyska stożkowe.

Jakie łożyska do maszyn rolniczych?

Specyfika pracy maszyn rolniczych sprawia, że łożyska w nich stosowane muszą być ponadprzeciętnie wytrzymałe. Łożyska w maszynach rolniczych pracują bowiem na wysokich obrotach i pod ogromnymi obciążeniami. Łożyska do maszyn rolniczych powinny być odporne także na pracę w warunkach silnego zanieczyszczenia przez różnorakie czynniki, a także dobrze znosić działanie wody. 

Jaka jest rola łożysk?

Z definicji, łożysko jest częścią maszyny, która utrzymuje w miejscu element obrotowy, jak na przykład wał czy oś. Rolą łożyska jest umożliwienie podtrzymywanej części wykonywania ruchu obrotowego z jednoczesnym zredukowaniem oporów i tarcia.

Łożyska w sklepie rolniczym Aldomarket

Internetowy sklep rolniczy Aldomarket.pl oferuje łożyska do maszyn rolniczych pochodzące od renomowanych producentów. W naszym asortymencie znajdują się łożyska do ciągników oraz inne części do maszyn rolniczych. Części zamienne oferowane na sprzedaż przez nasz sklep rolniczy mają doskonałe ceny i opinie użytkowników. Fachowe doradztwo, szybka dostawa i szeroki wybór to cechy najlepiej opisujące nasz sklep internetowy.

Łożyska bez obudowy

Oferta naszego internetowego sklepu z częściami do maszyn rolniczych obejmuje szeroki asortyment łożysk wielu typów. Ogromny wybór, dostępnych od ręki, łożysk bez obudowy, jakie mogą być stosowane w ciągnikach, kombajnach czy innych maszynach rolniczych pozwala nam realizować wszelkie zamówienia błyskawicznie.

Łożysko baryłkowe

Jednym z typów łożysk wahliwych jest łożysko baryłkowe. Elementy toczne, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt baryłek. Poruszają się one po kulistej bieżni. Właśnie dzięki zestawieniu tych cech możliwe jest wychylanie pierścienia zewnętrznego i całego łożyskowanego elementu.

Łożysko walcowe

Często wykorzystywane w budowie maszyn są łożyska walcowe. Jak nietrudno się domyślić elementy toczne takiego łożyska mają kształt walca. Dzięki dużej powierzchni styku elementów tocznych z bieżnią łożyska walcowe odznaczają się bardzo dużą nośnością.

Łożysko igiełkowe

Specyficznym rodzajem łożyska walcowego jest łożysko igiełkowe. Charakterystyczne dla łożysk igiełkowych są proporcje zastosowanych walców, a konkretnie średnicy do długości. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza 5 mm, a długość może być nawet dziesięciokrotnie większa. Łożyska igiełkowe stosowane są na ogół w mniejszych maszynach, tam, gdzie występują duże prędkości obrotowe.

Łożysko stożkowe

Jednym z rodzajów łożysk tocznych stosowanych w konstrukcji maszyn są łożyska stożkowe. Charakterystyczne dla ich budowy są stożkowy kształt elementów tocznych oraz stożkowata bieżnia. Dzięki swojej budowie łożysko stożkowe może przenosić równie pokaźne obciążenia promieniowe i osiowe. Łożyska stożkowe pracują cicho i wytwarzają niewielką ilość ciepła.

Pozostałe typy łożysk

Paleta łożysk tocznych stosowanych w konstrukcji maszyn jest niesłychanie bogata. Powszechnie znane nawet poza kręgiem specjalistów są łożyska kulkowe, które znalazły zastosowanie w niezliczonej liczbie urządzeń codziennego użytku. Jednak klasyfikacja ze względu na kształt elementów tocznych nie jest jedyna. Łożyska do maszyn możemy podzielić ze względu na ich właściwości na:

 • łożyska zwykłe,
 • łożyska wahliwe,
 • łożyska samonastawne.

Inną ważną cechą łożysk tocznych jest kierunek przenoszonych obciążeń. Według tej klasyfikacji wyróżniamy łożyska promieniowe (poprzeczne), osiowe (wzdłużne), a także typy mieszane.

Łożyska z obudową

W wielu maszynach rolniczych łożyska są silnie eksploatowane i pracują w niezwykle trudnych warunkach. Jednym ze sposobów na zapewnienie większej ich stabilności, a w efekcie zwiększenia trwałości, jest zastosowanie łożyska z obudową.

Łożyska stosowane do maszyn rolniczych

Zarówno w konstrukcji ciągników czy kombajnów rolniczych, jak i wszelkich maszyn towarzyszących, powszechnie stosuje się wiele typów łożysk. Dobierane są one z uwzględnieniem przenoszonych obciążeń, intensywności pracy, jak i narażenia na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne.

W maszynach rolniczych znajdziemy wszystkie podstawowe rodzaje łożysk, w tym:

 • łożyska bez obudowy, 
 • łożyska z obudową,
 • łożyska kulkowe,
 • łożyska igiełkowe, 
 • łożyska baryłkowe,
 • łożyska stożkowe.

Zarówno te wyżej wymienione łożyska do maszyn rolniczych, jak i pozostałe typy łożysk mogą występować w wielu wariantach konstrukcyjnych.

Oferta sklepu rolniczego Aldomarket

Łożyska w sklepie rolniczym Aldomarket.pl produkowane są przez uznane firmy, dlatego zapewniają długie i bezawaryjne użytkowanie. Nowe części do maszyn rolniczych, jakie obejmuje nasza oferta to nie jedyny atut naszego sklepu internetowego. Zapewniamy sprawdzone części, ale także profesjonalne doradztwo. Z kolei promocje i wyprzedaże są doskonałą okazją do zakupów po okazyjnych cenach.

Czy łożyska w maszynach rolniczych wymagają regularnej konserwacji?

Łożyska w maszynach rolniczych wymagają konserwacji. Konieczna jest regularna kontrola ich stanu i smarowanie łożysk odpowiednimi środkami smarnymi. W zależności od umiejscowienia w maszynie i intensywności pracy inna będzie częstotliwość kontroli łożysk. Za minimum należy przyjąć sprawdzenie stanu łożysk raz w roku, ale pamiętajmy, że w przypadku intensywnie eksploatowanych elementów może być to zdecydowanie zbyt rzadko.

Jakie są objawy uszkodzenia łożyska w maszynie rolniczej?

Objawy uszkodzenia łożyska w maszynie rolniczej mogą być bardzo różne, gdyż zależą od umiejscowienia łożyska i stopnia jego uszkodzenia. Niemniej możemy wyróżnić pewnie katalog objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Są to:

 • głośna praca łożyska,
 • zwiększona temperatura łożyska,
 • wszelkie luzy elementu obrotowego.

Warto zachować czujność i w porę wymienić zużyte łożysko, gdyż jego uszkodzenie może prowadzić do poważniejszych awarii maszyny.

Kiedy wymiana łożyska jest konieczna?

Łożyska w naturalny sposób zużywają się w czasie pracy. Czas ich sprawności zależy od wielu czynników. Warto jednak wspomnieć o tych, na które mamy bezpośredni wpływ, a mianowicie: poprawność montażu i właściwa konserwacja. Sygnałem do wymiany łożyska powinno być wystąpienie któregokolwiek wyżej wymienionych z symptomów zużycia 

Gdzie kupić łożyska do maszyn rolniczych?

Internetowy sklep z częściami do maszyn rolniczych Aldomarket.pl zapewnia niezwykle bogaty asortyment części rolniczych. Więc jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić łożyska do maszyn rolniczych, to mamy gotowa odpowiedź ? kupuj łożyska na Aldomarket.pl.

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Wszystko super. Polecam.
2024-03-18
Polecam, 100 procent zadowolony
pixel