Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Silnik Kubota nie odpala – co sprawdzić?

2022-07-31

Ciągniki Kubota zasłużenie cieszą się opinią trwałych i niezawodnych. Jednym z najważniejszych powodów takiej reputacji są silniki Kubota. Niemniej może zdarzyć się, że maszyna odmawia współpracy. Jeżeli pojawia się problem z uruchomieniem silnika w ciągniku, wcale nie musi oznaczać to poważnej awarii. Najczęściej przyczyny są dość błahe i bez problemu można je wyeliminować samodzielnie.

Silnik Kubota nie odpala – możliwe przyczyny

Bezproblemowe uruchomienie silnika zależne jest od wielu powiązanych układów, a niedomagania któregokolwiek z nich mogą objawiać się utrudnionym startem, lub całkowitym brakiem możliwości uruchomienia. Jeżeli kłopoty pojawiają się tylko w określonych okolicznościach, np. przy niskich temperaturach, może być to cenną wskazówką. Dojście do przyczyny, dlaczego silnik Kubota nie odpala, możliwe jest dwoma drogami. Wybór właściwej ścieżki zależy od odpowiedzi na pytanie, czy rozrusznik reaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce?

Rozrusznik kręci, ale silnik Kubota nie odpala

Jeżeli rozrusznik reaguje prawidłowo, a pomimo tego silnik Kubota nie rozpoczyna pracy, najbardziej prawdopodobne będą przyczyny zlokalizowane w układzie paliwowym. Poszukiwania powinniśmy zacząć od sprawdzenia, czy mamy paliwo w zbiorniku. To oczywiście banał, ale to się zdarza, szczególnie jeśli ciągnik użytkuje kilka osób w gospodarstwie. Kolejny krok, to weryfikacja szczelności układu paliwowego. Jeżeli przewody są na swoich miejscach i nie widać żadnych wycieków oleju napędowego, sprawdźmy ich drożność. Newralgicznym punktem jest oczywiście filtr paliwa. Odkładające się w nim zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zablokowania przepływu, co w oczywisty sposób uniemożliwi uruchomienie i prace silnika. By tego uniknąć, warto kontrolować jego stan na bieżąco i w razie konieczności wymieniać na oryginalny filtr paliwa Kubota.
Z wymianą filtra paliwa w ciągniku wiąże się ryzyko zapowietrzenia układu paliwowego, co także będzie objawiało się brakiem możliwości uruchomienia silnika Kubota. Informacje o tym jak odpowietrzyć silnik Kubota, z pewnością znajdują się w dokumentacji ciągnika, a w razie problemów można zasięgnąć porady fachowców z autoryzowanego serwisu Kubota.

Silnik Kubota nie odpala – cisza po przekręceniu kluczyka

Za brak reakcji rozrusznika na przekręcenie kluczyka w stacyjce, najpewniej odpowiada układ elektryczny. Także w tym wypadku poszukiwanie przyczyn należy rozpocząć od wyeliminowania najprostszych przyczyn. Na pierwszy ogień powinniśmy rzucić sprawdzenie bezpieczników. Jeśli tu jest wszystko w porządku, upewniajmy się, czy połączenie przewodów z zaciskami akumulatora jest w należytym stanie. Często zdarza się, że niedostatecznie dokręcone klemy pokrywają się śniedzią, co po pewnym czasie może doprowadzić do zaburzeń, a nawet przerwania przepływu prądu. Dlatego dokładnie sprawdzamy te połączenia, nawet jeśli przewody są na swoich miejscach i na pierwszy rzut oka wszystko jest ok.


Jeżeli nasze działania nie dały rezultatu, przyczyną może być rozładowany akumulator. W prawidłowo działającym ciągniku alternator na bieżąco ładuje akumulator, jednak bateria jest podzespołem, który nieuchronnie starzeje się i w związku z tym podlega cyklicznym wymianom. Jeżeli woltomierz podłączony do zacisków akumulatora nie wskazuje właściwej wartości napięcia, a nasz akumulator nie jest pierwszej młodości, najpewniej powinniśmy go wymienić.

Czasami trzeba wezwać serwis

Jeżeli weryfikacja tych punktów nie rozwiązała problemu, możemy mieć do czynienia z poważniejszą awarią. Silnik Kubota i układy z nim powiązane są bardzo zaawansowane technologicznie. Zarówno ich naprawa, jak i sama diagnostyka wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Dlatego w takim wypadku najlepiej będzie skorzystać z pomocy autoryzowanego serwisu Kubota.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Bardzo szybka dostawa oleju.Po wymianie oleju w skrzyni biegów biegi się zmienia bez problemowo
2024-03-07
Wszystko super, sprawnie, szybko. Paczki dobrze zabezpieczone. Polecam
pixel