Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego Zetora?

2022-08-04

Zakup ciągnika rolniczego wymaga podjęcia wielu decyzji. Wszystkie one zaważą na późniejszym poziomie satysfakcji z dokonanego zakupu, dlatego nie warto niczego bagatelizować. W przypadku zakupu maszyny używanej dochodzi jeszcze sprawdzenie stanu technicznego. Używany Zetor może być świetnym wyborem, ale najpierw przypomnijmy sobie, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Zetor używany – oglądamy

Choć wizualna ocena używanego Zetora nie da nam pewności, że jest sprawny, nie możemy jej lekceważyć. To, co zobaczymy, może bowiem wykluczyć taki egzemplarz z dalszych rozważań, lub dać nam argumenty do negocjacji ceny. Po pierwsze oceńmy stan ogólny. Jeżeli dotychczasowy właściciel nie dbał na bieżąco o maszynę, a jedynie przygotował ją do sprzedaży, z pewnością da się to dostrzec. Po drugie przyjrzyjmy się wszelkim newralgicznym miejscom w poszukiwaniu wycieków. Po trzecie, nie zapominajmy o weryfikacji stanu ogumienia.

Używany zetor – sprawdzamy

Nawet jeśli nie jesteśmy mechanikami, możemy podstawowe układy przetestować samodzielnie. Zwróćmy uwagę, czy uruchomienie silnika następuje bezproblemowo. Warto to sprawdzić na zimnym silniku.

Choć nie wszystkie Zetory były wyposażone we wspomaganie układu kierowniczego, to jeśli mamy do dyspozycji model z tym udogodnieniem, sprawdźmy jego działanie w praktyce. Jego poprawne funkcjonowanie jest szczególnie istotne w ciągnikach z przednim napędem, gdyż bez wspomagania manewrowanie taką maszyną jest niesamowicie trudne. Kiedy już siedzimy w ciągniku, sprawdźmy także działanie hamulców. Znaczenia tego układu nie trzeba nikomu wyjaśniać, a używane Zetory dość często niedomagają w tym zakresie.

Nie zapominajmy o podnośniku i układzie hydraulicznym. Najlepszym testem będzie podniesienie ciężkiego narzędzia na TUZie. Jeżeli mamy możliwość wykonania próby na polu, skorzystajmy. Może to obnażyć wiele niedociągnięć w stanie używanego Zetora.

Używane ciągniki rolnicze – diabeł tkwi w szczegółach

Kiedy przymierzamy się do używanego Zetora, rozejrzyjmy się też w kabinie. Stan elementów mniej istotnych z punktu widzenia sprawności technicznej, może nam dać wskazówkę, jak właściciel dbał o swoją maszynę. Oczywiście nie chodzi o kurz na podłodze, ale jeżeli ciągnik jest „zapuszczony” to zapewnienia o regularnym smarowaniu czy wymianach oleju i filtrów nieco tracą na wiarygodności.

Kiedy już kupisz używanego Zetora, na pewno będziesz potrzebował części do ciągnika. U nas kupisz oryginalne części do Zetora każdego typu.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Szybko i sprawnie polecam
2024-03-19
Szybka realizacja zamówienia polecam
pixel