Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Myjka ciśnieniowa. Na co zwrócić uwagę?

2022-05-20

Myjki ciśnieniowe to sprzęt powszechnie stosowany do użytku domowego, ale także do wielu zastosowań profesjonalnych. Dzięki nim możemy szybko czyścić różne powierzchnie przy stosunkowo niewielkim zużyciu wody. Oferta myjek jest niezwykle bogata, dlatego przyjrzymy się ich najważniejszym parametrom i podpowiemy, na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać, wybierając myjkę ciśnieniową.

Myjki ciśnieniowe – rodzaje

Zasada działania wszystkich myjek ciśnieniowych jest w gruncie rzeczy taka sama. Silnik napędza pompę, która tłoczy do pistoletu wodę pod dużym ciśnieniem. Jednak klasyfikację myjek ciśnieniowych można układać na kilka sposobów. Najprościej będzie przyjrzeć się kluczowym parametrom charakteryzującym te urządzenia.
Ciśnienie robocze wody
Jest to najważniejszy parametr, który pozwala wyodrębnić co najmniej trzy grupy:

  • myjki do użytku domowego,
  • profesjonalne myjki ciśnieniowe,
  • myjki wysokociśnieniowe.

Myjki do użytku domowego generują ciśnienie wody poniżej 10 MPa. Możemy je zastosować do mycia samochodu, mycia roweru, mebli ogrodowych, utrzymania w czystości tarasu czy innych zabrudzonych powierzchni przy domu. Należy zakładać, że przeznaczone są do sporadycznego użytku.
Myjki ciśnieniowe oferujące ciśnienie kilkunastu MPa świetnie sprawdzą się zarówno w zastosowaniach domowych jak i profesjonalnych. Takie ciśnienie pozwala na efektywne usuwanie uporczywych zabrudzeń, nawet bez detergentów.
Myjki wysokociśnieniowe generujące ciśnienie wody rzędu 20 MPa można śmiało uznać za sprzęt do zastosowań przemysłowych.

Źródło zasilania

Stosunkowo prostym kryterium jest źródło zasilania myjki ciśnieniowej. W większości tego typu urządzenia zasilane są energią elektryczną z sieci. Jednak w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka, zastosowanie znajdą myjki akumulatorowe i zasilane przez silnik spalinowy. O ile te ostatnie generują bardzo wysokie ciśnienie wody, to myjki akumulatorowe należy zaliczyć raczej do urządzeń domowych. Ich niewątpliwą zaletą będzie jednak bardzo cicha praca.

Jaka myjka ciśnieniowa? Pozostałe cechy

Oczywiście myjki ciśnieniowe różnią się od siebie wieloma innymi parametrami czy choćby wyposażeniem. Przed zakupem warto zastanowić się, które z nich mogą być dla nas użyteczne. Czego możemy oczekiwać? Może to być mycie z użyciem detergentów. Użycie detergentu w oczywisty sposób ułatwia pracę gdy zabrudzenia są tłuste, lub gdy ze względu na ryzyko uszkodzenia zabrudzonych powierzchni nie możemy użyć bardzo wysokiego ciśnienia, by na przykład nie uszkodzić lakieru samochodu. W tych samych okolicznościach przyda się regulacja ciśnienia i mycie ciepłą wodą. W tym wypadku powinniśmy sprawdzić, jaka jest maksymalna temperatura dopływu wody, lub do jakiej temperatury myjka jest w stanie ją ogrzać. Przy wyborze myjki ciśnieniowej warto także zwrócić uwagę na dodatkowe końcówki. Dobrze mieć kilka różnych dysz i szczotek, które dają możliwość dopasowania strumienia wody do wykonywanego zadania. Najbardziej uniwersalna jest dysza generująca płaski strumień wody, ale na przykład do czyszczenia kostki brukowej świetnie nada się dysza rotacyjna. Aby zapewnić sobie wygodę użytkowania, nie zapominajmy także o sprawdzeniu jaka jest długość węża ciśnieniowego i przewodu zasilającego.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?

Ilu użytkowników tyle odpowiedzi. Do podstawowych zastosowań, jak okazjonalne mycie samochodu lub mebli i akcesoriów ogrodowych może wystarczyć prosta myjka ciśnieniowa generująca do 10 MPa. Jednak jeżeli planujemy za pomocą myjki ciśnieniowej wykonywać bardziej czasochłonne prace jak czyszczenie elewacji czy rozległych powierzchni z kostki brukowej, poszukajmy sprzętu o większej wytrzymałości i dużej mocy. Dobra myjka ciśnieniowa to nie tylko wysokie ciśnienie maksymalne, ale też większa trwałość i odporność na długą pracę. Zaschnięte błoto na sprzęcie sportowym, maszynie rolniczej czy od lat nieczyszczona kostka brukowa to bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia. Nie traktujmy więc profesjonalnych myjek ciśnieniowych jako sprzętu tylko dla zawodowców. Te modele myjek to doskonały wybór do domu czy gospodarstwa rolnego. Decydując jaka myjka ciśnieniowa będzie dla nas najlepsza, weźmy pod uwagę cały wachlarz zastosowań, do jakich może nam się przydać, także w przyszłości. To sprzęt, z którego będziemy korzystać przez długie lata, warto więc postawić na jakość i wybrać myjkę ciśnieniową renomowanego producenta.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Myjka ciśnieniowa Daewoo DAW 400

Myjka ciśnieniowa Daewoo DAW 400

449,00 zł brutto/1szt.
Myjka ciśnieniowa Daewoo DAW 450

Myjka ciśnieniowa Daewoo DAW 450

549,00 zł brutto/1szt.
Myjka ciśnieniowa Kranzle X A17 TST

Myjka ciśnieniowa Kranzle X A17 TST

5 336,97 zł brutto/1szt.
Myjka ciśnieniowa Kranzle K 1050 TS

Myjka ciśnieniowa Kranzle K 1050 TS

3 677,70 zł brutto/1szt.
Myjka ciśnieniowa Makita HW132

Myjka ciśnieniowa Makita HW132

1 270,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-04
Wszystko zgodne z zamówieniem oraz miła obsluga
2024-04-02
Szybko i zgodnie z zamówieniem. Polecam.
pixel