Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Karmienie psów – praktyczny poradnik

2023-06-20

Karmienie psów to szerokie zagadnienie, które wymaga szczególnej uwagi. Zwierzęta te potrzebują bowiem różnych ilości i rodzajów pożywienia. Składa się na nie wiele elementów, do których zalicza się między innymi rodzaj podawanego jedzenia, a także częstotliwość, z jaką podawane są posiłki. Jeśli chodzi o wybierane jedzenie dla psa, bardzo ważną rolę odgrywa sucha karma dla psa, która powinna być dostosowana do jego potrzeb. Jaka karma dla psa będzie najlepszym rozwiązaniem? 

Żywienie psów – jaka karma dla psa? 

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, jaka będzie najlepsza karma dla psa. Odpowiednia dieta ma za zadanie dostarczyć psu niezbędne dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki pokarmowe, dlatego właśnie od tego, jaka karma dla psa zostanie wybrana, zależeć będzie dobra kondycja oraz witalność czworonoga. Na szczególną uwagę zasługuje sucha karma dla psa. Jest to specjalnie skomponowane pożywienie, które jest cennym źródłem makro- oraz mikroelementów. Szczególną popularnością cieszą się suche karmy dla psa, które oprócz cennych składników pokarmowych zawierają w składzie między innymi mięso. Zalicza się do nich:

 • karma dla psów z wołowiną,
 • karma dla psów z kurczakiem.

Przy wyborze karmy uwzględnić należy wiek, styl życia, rasę, obecność chorób, a także zakres codziennej aktywności pupila. Dobra karma dla psa to taka, którą wyróżnia wysoka jakość, poza tym jest w stanie dostarczyć niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pupila składniki pokarmowe, a także witaminy (zwłaszcza witaminę A, D3 oraz E) i minerały. W składzie karmy nie powinno być z kolei szkodliwych dla zwierzaka składników. 

Karma sucha dla psa – jak karmić? 

Żywienie psa jest obowiązkiem każdego opiekuna. Jedzenie powinno być dostosowane do bieżących potrzeb żywieniowych czworonoga – nie powinno zawierać szkodliwych substancji oraz drobnoustrojów odpowiadających za rozwój chorób, do których zalicza się: 

 • bakterie, 
 • grzyby,
 • pasożyty. 

Karma sucha dla psa powinna być podawana pupilowi w cichym miejscu, najlepiej w czystej misce. Jeśli właściciel posiada dwa psy lub więcej, wówczas karma dla psa powinna być podawana im w różnych pomieszczeniach. Jeśli podawana jest karma dla psów, warto nie przeszkadzać pupilom podczas posiłku. Kiedy pupilowi podawana jest karma dla wszystkich psów, po otwarciu opakowania pokarm należy później przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, chroniąc go przed światłem i wilgocią. 

Ile razy dziennie podawać jedzenie dla psa?

Ilość podawanych psu w ciągu dnia posiłków uzależniona jest od elementów takich jak:

 • wiek psa,
 • masa ciała pupila,
 • rodzaj podawanego pokarmu,
 • temperament pupila.

Biorąc pod uwagę wiek czworonoga, karma dla psa powinna być podawana w następujących ilościach:

 • od 6. do 8. tygodnia życia – 5-6 razy dziennie,
 • od 3. miesiąca życia – 4 razy dziennie,
 • od 5 miesiąca życia – 3 razy dziennie,
 • od 7. miesiąca życia – 2 razy dziennie. 

W praktyce nie istnieje jednak konkretny harmonogram, który będzie idealny dla każdego psa. Częstotliwość, z jaką podawana będzie karma dla psów, uzależniona jest bowiem od indywidualnych potrzeb pupila. Nieco inaczej sucha karma dla psa podawana powinna być zwierzętom chorym – tutaj częstotliwość, z jaką będzie podawana karma pełnoporcjowa dla psów chorych, powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem weterynarii. Ile razy dziennie karmić psa, dowiesz się w kolejnym artykule.

Czy pupilowi można podawać wyłącznie karmy dla psów? 

Dobrana we właściwy sposób dieta stanowi kluczowy element właściwego rozwoju psa, poza tym pozwoli zachować go w odpowiedniej kondycji i zdrowiu. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy można podawać im wyłącznie karmy dla psów. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by sucha karma dla psa była jego głównym źródłem pożywienia. Karma dla wszystkich psów powinna być jednak dobrej jakości oraz zawierać składniki, które będą w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie pupila na makro- oraz mikroelementy, a także na cenne witaminy. Inwestując w karmy, które wyróżnia wysoka jakość, właściciel otrzymuje gwarancję odpowiednio zbilansowanego produktu. Są jednak sytuacje, kiedy np. ze względu na wiek psa, czy też okres ciąży, konieczne może okazać się podawanie różnorodnych pokarmów. Należy pamiętać, by zmiana diety następowała stopniowo, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do rozregulowania przewodu pokarmowego zwierząt. 

Karmy suche dla psów – kiedy podawać? 

Podając karmy suche dla psów, uwagę należy zwrócić między innymi na porę karmienia pupila. Jeśli sucha karma dla psa podawana jest dwa razy dziennie, wówczas karmienie powinno odbywać się:

 • rano i po południu lub,
 • rano i wieczorem. 

Wówczas karma pełnoporcjowa dla psów dorosłych powinna być podzielona na dwie porcje – zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu produktu. Jeśli psy (w zależności od wieku, o czym mowa była wcześniej) karmione będą częściej, wówczas dawkę należy podzielić zgodnie z informacjami o zalecanym dziennym spożyciu, które znaleźć można na opakowaniu. Najlepsza karma dla psa powinna być podawana najlepiej po spacerze, a nie przed nim. Należy również zwrócić uwagę, by pies po każdym posiłku miał możliwość odpoczynku. Ponowna większa aktywność psa może mieć miejsce po 1-2 godzinach po zakończeniu posiłku. Pies powinien odpocząć również przed jedzeniem – najlepiej przez przynajmniej 15-30 minut po powrocie ze spaceru. 

Odpowiadamy na pytania dotyczące karmienia psów:

Karmy dla psów różnych ras – co zrobić, kiedy pies nie chce jeść karmy? 

Pies może nie chcieć jeść suchej karmy z różnych powodów. Czasami może urządzać sobie głodówkę, która nie jest groźna, jeśli oczywiście nie trwa zbyt długo. Inną przyczyną mogą być poważne problemy zdrowotne lub podawanie mu zbyt dużej liczby dodatkowych przekąsek i smakołyków. Powodem, w związku z którym nawet sucha karma dla psa z dużą zawartością mięsa nie jest spożywana przez pupila, może być również fakt, że jest ona po prostu zbyt stara. By zachęcić psa do jedzenia suchej karmy, najlepiej więc ustalić przyczynę takiego stanu. Warto zabrać zwierzę do lekarza weterynarii, ponieważ niechęć do jedzenia może być efektem poważnej choroby. Warto także ustalić stałe pory podawania posiłków i ściśle się ich trzymać. Zadbać należy również, by karma dla psów z wołowiną, czy też karma dla psów z kurczakiem były zawsze świeże. 

Dostępne karmy dla psów 

Należy mieć na uwadze, że poszukując dobrej i taniej karmy dla psa, należy dokładnie zapoznać się z jej składem – nie powinno zabraknąć w niej składników pokarmowych niezbędnych dla psa, a także witamin oraz minerałów. Suche karmy dla psa, które wyróżnia wysoka jakość, dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego Aldomarket.pl. Jeśli interesuje Cię dobra i tania karma dla psa, znajdujesz się we właściwym miejscu. W naszej ofercie dostępna jest karma dla psów uniwersalna. Sklep oferuje produkty w różnych opakowaniach – dostępna jest w nim między innymi karma dla psa 20 kg. 

Uzupełnij wiedzę z zakresu żywienia psów:

Hurtownia karmy dla psów

Nasza hurtownia karmy dla psów oferuje właścicielom czworonogów wyłącznie produkty, które wyróżnia wysoka jakość. U nas dostępna jest dobra i tania karma dla psa pochodząca od znanych i renomowanych producentów. Sklep Aldomarket.pl oferuje suche karmy dla psa 20 kg, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających czworonogów. Nasza bogata oferta obejmuje suche karmy z wołowiną oraz kurczakiem w niezwykle przystępnych cenach.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 129 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Fachowo szybko i sprawnie
2024-04-02
Szybko i zgodnie z zamówieniem. Polecam.
pixel