Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie lemiesze do pługa?

2022-06-24

Nawet osoby niezwiązane z rolnictwem bez problemu rozpoznają pług. Może dlatego, że nierozerwalnie związane z nim słowo orka weszło do powszechnego użytku jako synonim najcięższej pracy. Lemiesz jest tą częścią pługa, która ma chyba najtrudniejsze zadanie do wykonania i najbardziej z całej maszyny narażony jest na zużycie i uszkodzenia w czasie pracy. Dlatego warto wiedzieć jakie lemiesze do pługa wybrać by służyły najdłużej.

Dlaczego lemiesz jest ważny?

Lemiesz jest roboczą częścią pługa, która ma bezpośredni kontakt z glebą i wszystkim, co może się w niej znaleźć. W czasie orki odcina skibę, która następnie przesuwa się na odkładnicę i odwrócona wraca na ziemię. Ten uproszczony opis pozwala uzmysłowić sobie, jakie siły działają na ten element. Lemiesz musi być najwyższej jakości, aby pomimo tych skrajnie trudnych warunków działania zachował swój kształt i nie uległ uszkodzeniu przy uderzeniu w kamień.

Jakie lemiesze do pługa wybrać?

Lemiesz składa się z trzech części: ostrza, grzbietu i dzioba. Wszystkie te elementy mogą być wykonane z różnych rodzajów stali i występują w wersji kutej oraz odlewanej. Musi być to materiał odporny na ścieranie, wyginanie i pękanie. Oczywiście wymagana wytrzymałość może być różna w zależności od warunków, w jakich odbywa się orka, ale nawet jeśli gospodarujemy na lekkich glebach, nie możemy wykluczyć choćby uderzenia w kamień. Ponadto przeciążenia, jakim poddawany jest lemiesz, są zmienne i zależne od wielu czynników. Dlatego zawsze warto stawiać na najlepsze, markowe części, gdyż gwarantują one wysoką trwałość, a to zawsze jest rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

Dopasowanie lemiesza do pługa

Poza wysoką jakością stali, z jakiej lemiesz jest wykonany, niesłychanie istotną kwestią jest jego dopasowanie do pługa. Dotyczy to zarówno kształtu, jak i rozmieszczenia otworów mocujących, a także wytrzymałości. Warto także pamiętać, że element pozornie nieistotny, jak śruby łączące wszystkie części lemiesza, pełni także funkcję bezpiecznika i w ekstremalnych sytuacjach chroni maszynę przed poważnymi uszkodzeniami. Dlatego stosujmy oryginalne śruby, gdyż daje nam to pewność, że ich wytrzymałość jest optymalnie dobrana do konstrukcji naszego pługa.
Podsumowując, jakie lemiesze do pługa kupić? Wysokiej jakości i doskonale dopasowane. W praktyce najpewniejszym rozwiązaniem będą produkty oryginalne.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
szybka i sprawna wysyłka
2024-04-29
Fachowo szybko i sprawnie
pixel