Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pług obrotowy do ciągnika 100 KM?

2022-06-28

Dobranie odpowiedniego pługa do możliwości ciągnika decyduje o efektywności pracy oraz wpływa na ekonomiczność zarówno samego zabiegu, jak i kosztów utrzymania maszyn w należytym stanie. Dlatego też powinna być to decyzja starannie przemyślana, a o jej słuszności decyduje wiele czynników. Przyjrzyjmy się im, by łatwiej było odpowiedzieć na pytanie, jaki pług obrotowy do ciągnika 100 KM?

Pług obrotowy – warto

Pług obrotowy to rozwiązanie pozwalające nie tylko zmniejszyć dystans pokonywany przez ciągnik podczas orki, ale także poprawiający jakość samego zabiegu. Dzięki zastosowaniu pługa obrotowego skiby odkładane są na jedną stronę, a pole jest lepiej wyrównane. Ułatwia to inne prace na polu, a równomiernie uprawiona gleba pozwala finalnie na uzyskanie lepszych rezultatów podczas zbiorów. Połączenie elementów ekonomicznego przeprowadzenia orki i poprawienie plonowania będącego skutkiem lepszej jej jakości sprawia, że pomimo wyższej ceny pługi obracalne słusznie cieszą się wielkim zainteresowaniem posiadaczy ciągników każdej mocy.

Jaki pług obrotowy do ciągnika 100 KM? – kryteria wyboru

Poza samym dostosowaniem pługa do mocy ciągnika jest jeszcze kilka czynników decydujących o tym jak sprzęt powinniśmy wybrać. Można oczywiście przyjąć, że finalnie wszystkie one składają się na parametry zestawu pług-ciągnik, jednak nie powinniśmy o nich zapominać. Jednym takich z kryteriów jest waga pługa, a właściwie jej dopasowanie do udźwigu podnośnika, a także wydajność układu hydraulicznego. Pługi obrotowe są znacznie cięższe od zagonowych, dlatego warto odświeżyć sobie pamięć i sprawdzić parametry tylnego podnośnika w naszym ciągniku. Aby proces obracania pługa przebiegał sprawnie, potrzebny jest układ hydrauliczny o adekwatnych możliwościach. W przeciwnym wypadku stracimy część efektywności w czasie orki, a w dłuższej perspektywie narazimy się na awarie hydrauliki pracującej pod nadmiernym obciążeniem.

Jak pług obrotowy wybrać – co poza ciągnikiem?

Pług powinien być dostosowany do warunków glebowych panujących na naszych polach. Dlatego warto przyjrzeć się konstrukcji ramy, solidności materiałów i połączeń, a także dostępnym wariantom wyposażenia. Ze względu na to, że na ogół nie mamy do czynienia z jednorodnymi warunkami w obrębie gospodarstwa, a także na w zależności od potrzeb wykonujemy orkę na różnych głębokościach, niesłychanie przydatne mogą okazać się wszelkie opcje regulacji pługa, a także możliwość odłączenia jednej sekcji przy realizacji najcięższych zadań. Możliwość dostosowania parametrów pługa pozwala maksymalizować efektywność pracy zarówno w zakresie ekonomicznym jak i czasowym.

Trafił pług na kamień

Czynnikiem, który warto wyróżnić, jest rodzaj zabezpieczenia pługa. Najbardziej kuszącym rozwiązaniem w tym zakresie wydaje się zabezpieczenie hydrauliczne. Możemy regulować jego moc z kabiny ciągnika i tym samym dostosować ją do zagrożeń, jakie mamy na konkretnym polu. Jednak czy zawsze jest to rozwiązanie optymalne? Otóż w przypadku, gdy ryzyko natrafienia na przeszkodę jest minimalne, a pług, który wybieramy, maksymalnie wykorzystuje zasoby naszego ciągnika, lepszym rozwiązaniem może okazać się zabezpieczenie resorowe, a nawet kołkowe. Wynika to z faktu, że zastosowanie tych rozwiązań sprawia, że pług jest lżejszy. Zatem to jaki pług obrotowy do ciągnika 100 KM będzie optymalny, zależy nie tylko od liczby korpusów, ale od wszystkich czynników konstrukcyjnych i stopnia trudności zadań, jakie planujemy przy jego użyciu wykonywać. Jeśli wybierzemy pług na zabezpieczeniu kołkowym, pamiętajmy o częściach zamiennych do pługa, które możesz kupić w naszym markecie rolniczym. Niezależnie od posiadanego typu pługa, warto posiadać zapasowe lemiesze i śruby do nich.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-18
Polecam, 100 procent zadowolony
2024-03-07
Wszystko tak jak Bozia przekazała
pixel