Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki olej hydrauliczno-przekładniowy do ciągnika rolniczego?

2022-05-05

Gdy zaczniemy się uważnie przyglądać dostępnym na rynku olejom do maszyn rolniczych, wbrew przysłowiu, głowa nas może od tego przybytku rozboleć. Bogactwo asortymentu sprawia, że czasem trudno wyłowić z niego produkty przeznaczone do konkretnych zastosowań i maszyn. Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu, by łatwiej było wybrać olej hydrauliczno przekładniowy do ciągnika rolniczego.

Oleje hydrauliczno-przekładniowe, czy hydrauliczne?

Dwuczłonowa nazwa sugeruje, że olej hydrauliczno przekładniowy to produkt uniwersalny, który możemy zastosować w obu układach. Jednak w rzeczywistości idea jest nieco inna. Jest on bowiem przeznaczony do użycia w ciągnikach, które mają połączony układ hydrauliczny i smarowanie przekładni. Takie połączenie jest często spotykane w ciągnikach rolniczych. Wspólny olej odpowiada za działanie hydrauliki siłowej, smarowanie skrzyni biegów i wszystkich układów ciernych zanurzonych w kąpieli olejowej, czyli zapewniają ochronę mokrych sprzęgieł czy układów hamulcowych. Stosowanie wspólnego płynu w różnych układach maszyny jest bardzo wygodne i minimalizuje możliwość popełnienia pomyłki podczas uzupełniania czy wymiany oleju. Jeżeli w naszym ciągniku zastosowano takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, aby dobrany olej był olejem hydrauliczno-przekładniowym. Oleje hydrauliczne stosuje się wyłącznie w układach hydraulicznych, zaś olej przekładniowy służy do smarowania skrzyni biegów i innych, choćby wspomnianych już układów ciągników rolniczych.

Czy można mieszać olej hydrauliczny i olej przekładniowy?

Mieszanie płynów eksploatacyjnych jest zawsze ryzykowne, choć czasami dopuszczalne. Wymaga jednak wiedzy i doświadczenia. Właściwości oleju do hydrauliki i oleju przekładniowego różnią się, nie możemy stosować ich zamiennie. Może to prowadzić do poważnych awarii. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się mieszanie różnych olejów o tych samych parametrach, ale w obrębie jednego typu. Jednak ze względu na dużą liczbę niewiadomych powinniśmy tego unikać, gdyż nie mamy pewności, jakie właściwości finalnie będzie posiadała taka mieszanina i czy nasz ciągnik będzie miał zapewnioną odpowiednią ochronę. Połączenie oleju hydraulicznego z olejem przekładniowym może wywołać reakcję w postaci pienienia się cieczy, co jest niesłychanie niebezpieczne dla układów ciągników rolniczych, w takiej sytuacji polecamy wymienić olej jak również filtr oleju.

Oleje do ciągników rolniczych – oryginały czy zamienniki?

W ofercie producentów ciągników rolniczych możemy znaleźć także produkty smarne. Są wśród nich oleje silnikowe, oleje do układów hydraulicznych i do smarowania przekładni. Warto sięgać po produkty oryginalne, gdyż za producentem oleju stoi w takim wypadku autorytet marki i możemy być pewni wysokiej jakości oleju. Producenci ciągników rolniczych w dokumentacji do produkowanych maszyn zawsze dokładnie określają jakie normy powinien spełniać olej wykorzystywany do poszczególnych układów. Te same dane znajdziemy na opakowaniach olejów. Należy się dokładnie trzymać tych wytycznych, gdyż uwzględniają one specyfikę konkretnego ciągnika i zastosowanych w nim rozwiązań mechanicznych.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Szybko i sprawnie polecam
2024-03-11
Wszystko super
pixel