Darmowa dostawa od 70,00 zł

Jaki olej do myjki ciśnieniowej wybrać?

2022-04-30

Pompę myjki ciśnieniowej napędza silnik, a jak powszechnie wiadomo, silniki potrzebują smarowania. No tak, niby powszechnie wiadomo, jednak nie wszyscy użytkownicy tych praktycznych urządzeń pamiętają, że podobnie jak olej silnikowy w samochodzie, olej w myjce też trzeba wymieniać. Skoro pouczanie mamy już za sobą, powinniśmy sobie zadać pytanie, jaki olej do myjki ciśnieniowej wybrać? Zatem rozjaśnijmy nieco kwestię wymiany oleju w myjce ciśnieniowej.

Myjka ciśnieniowa – wymiana oleju

Skoro myjka ciśnieniowa ma silnik wymagający do poprawnej pracy oleju, to dlaczego nie wszystkie myjki mają przeznaczony do tego wlew? Najprawdopodobniej myjka jest skonstruowana w sposób, który pozwolił na wyeliminowanie tej czynności obsługowej. Takie rozwiązania możemy spotkać głównie w małych myjkach ciśnieniowych do użytku domowego. Zdarza się też tak, że myjki nie posiadają osobnego wlewu, ale można to zrobić, rozkręcając pompę. Jednak nie każdy posiadacz myjki jest w stanie zrobić to samodzielnie. Nie jest to niemożliwe, ale taka konstrukcja sugeruje, że producent raczej nie przewidywał takich działań poza punktem serwisowym. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności możesz zrobić to sam, ale pamiętaj, że w przypadku nowych urządzeń warunki gwarancji wykluczają nieautoryzowaną ingerencję.

Kiedy wymienić olej w myjce ciśnieniowej?

Termin wymiany oleju zawsze jest określony przez producenta. Może być on wyrażony w miesiącach, lub przepracowanych godzinach. Na ogół pierwsza wymiana powinna być przeprowadzona znacznie szybciej niż kolejne. Przykładem może być profesjonalna myjka ciśnieniowa Kranzle K2195 TST. Producent przewiduje, że pierwszy raz olej należy wymienić po przepracowaniu 50 godzin. Kolejne wymiany należy przeprowadzić po 250 godzinach, lub raz w roku. Z powyższych informacji wyłania się zauważalna analogia do branży motoryzacyjnej i podobnie jak w samochodach wymieniamy olej silnikowy zgodnie z terminami wyznaczonymi przez producenta, tutaj również powinniśmy trzymać się tej zasady. Warto także sprawdzić stan oleju pomiędzy terminami wymian. Pewne okoliczności pogodowe, jak duże wahania temperatur mogą doprowadzić do wytworzenia się skroplin we wnętrzu urządzenia, w efekcie czego w oleju pojawi się woda. Objawem tego zjawiska jest zabarwienie oleju na kolor szary. W takim wypadku należy niezwłocznie wymienić olej.

Olej silnikowy, czy przekładniowy?

Jak w przypadku olejów do zastosowań choćby motoryzacyjnych, można pokusić się o stworzenie listy zaleceń, właściwości oleju czy innych wskazówek, które ułatwią wybranie właściwego oleju do myjki ciśnieniowej. Jednak zawsze najlepiej jest stosować olej zalecany przez producenta myjki ciśnieniowej. Pojemność zbiornika na olej w myjce ciśnieniowej jest nieznaczna, więc zakup oryginalnego oleju, nie będzie wielkim wydatkiem. Jeżeli mimo wszystko chcemy wlać olej na inny niż ten sygnowany logo producenta naszej myjki ciśnieniowej, sprawdźmy wcześniej, jakie parametry ma ten rekomendowany i wybierzmy dobrej jakości zamiennik tego samego typu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-08
Bardzo szybka realizacja. Fachowe doradztwo, cała przyjemność kupować w Aldomarket.pl
2024-07-20
Szybko, sprawnie bez problemów. Pozdrawiam.
pixel