Darmowa dostawa od 70,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

2022-06-23

Agregat prądotwórczy warto mieć na wypadek przerw w dostawie prądu, ale przyda się on także wszędzie tam, gdzie nie możemy liczyć na energię elektryczną z sieci, na przykład na działce czy na budowie. Jednak wybierając agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego, będziemy kierować się innymi kryteriami, niż w przypadku zakupu generatora do zasilania urządzeń w gospodarstwie hodowlanym. Zatem jaki agregat prądotwórczy wybrać, by się nie zawieść? Podpowiadamy.

Agregaty prądotwórcze – na co zwrócić uwagę?

Współczesny dom, a właściwie jego systemy właściwie nie są w stanie funkcjonować bez dostępu do energii elektrycznej. Prądu potrzebuje ogrzewanie, niezależnie od rodzaju paliwa, rekuperacja, klimatyzacja, systemy alarmowe i wiele innych. W wielu przypadkach wszystkie urządzenia kuchenne są zasilane energią elektryczną, więc w przypadku zaniku napięcia nie będziemy mieli możliwości przygotowania ciepłego posiłku, a zawartość lodówki i zamrażalnika będzie zagrożona. Nie inaczej jest w gospodarstwach rolnych czy przedsiębiorstwach.

Chociaż przerwy w dostawie prądu nie zdarzają się codziennie i na ogół trwają dość krótko, warto na taką okazję mieć agregat prądotwórczy. Zanim jednak wybierzemy agregat prądotwórczy, przyjrzyjmy się kryteriom potrzebnym do selekcji i parametrom, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Generator prądu – moc

Na początek przypomnijmy, jak działa agregat prądotwórczy. Silnik spalinowy napędza prądnicę, która generuje prąd, którego możemy używać choćby do awaryjnego zasilania. To oczywiście duże uproszczenie. Generatory prądu to często bardzo zaawansowane urządzenia, wyposażone w układy elektroniczne, wspierające ich działanie. Jednak jednym z najważniejszych parametrów jest moc agregatu prądotwórczego, a ta siłą rzeczy zależy od możliwości tego tandemu. Oczekiwana moc generatora jest pierwszym, co powinniśmy ustalić.

Ile urządzeń da się podłączyć do agregatu?

Łączna moc urządzeń, jakie planujemy zasilać z agregatu, powinna być niższa od jego możliwości. Taki margines jest potrzebny, gdyż niektóre urządzenia elektryczne do uruchomienia potrzebują więcej mocy niż do samej pracy. Tak jest choćby w przypadku rozruchu silnika elektrycznego. Większą moc maksymalną agregatu warto też przewidzieć ze względu na dodatkowe sprzęty, jakie mogą się pojawić w naszym domu czy warsztacie.

Jaka moc agregatu prądotwórczego sprawdzi się w domu?

Niestety nie można precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Bowiem zależy to od wspomnianej wyżej sumy zapotrzebowania na moc odbiorników zasilanych z agregatu. Z oczywistych względów wartość ta może być bardzo różna. Odmienne mogą być także oczekiwania właścicieli domów, gdyż niektórym może przecież wystarczyć awaryjne podłączenie pojedynczych sprzętów, a innym będzie zależało na zasilaniu całego budynku.

Agregaty prądotwórcze do różnych zastosowań

Typy zasilanych urządzeń determinują wybór kluczowych cech agregatów prądotwórczych. Od rodzaju odbiorników zależy bowiem to czy powinniśmy wybrać agregat jedno, czy trójfazowy. Podobnie jest z kwestią mocy agregatu. Koniecznie więc na początku poszukiwań ustalmy jakiego zasilania wymagają urządzenia, które mają być podłączone do generatora, oraz zsumujmy ich zapotrzebowanie na moc. To właśnie moc agregatu prądotwórczego ma oczywiście kluczowe znaczenie w przypadku wszystkich możliwych zastosowań.

Agregat prądotwórczy na działkę

Agregat prądotwórczy do zasilania niezbyt energożernych sprzętów na działce czy kempingu nie musi mieć dużej mocy znamionowej, ale za to w cenie będzie jego waga i wymiary. No i oczywiście poziom generowanego hałasu.

Agregat prądotwórczy na budowę

Na placu budowy możemy spodziewać się potrzeby zasilenia oświetlenia czy elektronarzędzi. To sprzęty niezbyt wymagające więc do ich podłączenia wystarczą niewielkie przenośne agregaty prądotwórcze, ale jeżeli zasilania potrzebujemy do agregatu tynkarskiego wymagającego dużego prądu rozruchowego, powinniśmy zdecydowanie podnieść poprzeczkę.

Agregat prądotwórczy dla rolnika

Bardzo wysokie wymagania powinni mieć też rolnicy, którzy potrzebują agregatu prądotwórczego na przykład do podtrzymania pracy urządzeń elektrycznych w oborach. W takim wypadku nawet wysokiej jakość przenośne generatory prądu do domu raczej nie zdadzą egzaminu. Do tego typu zastosowań najlepiej wybrać agregat prądotwórczy dużej mocy. Są one na stałe podłączone do instalacji elektrycznej gospodarstwa i uruchamiają się automatycznie w przypadku zaniku napięcia.

Jaki agregat do domu jednorodzinnego?

Podobnie jak w wyżej opisywanych przypadkach, wybierając generator prądu do domu jednorodzinnego, powinniśmy ustalić jakie urządzenia chcemy zasilać, oraz jakie jest ich zbiorcze zapotrzebowanie na moc. Należy także podjąć decyzje, czy agregat do zasilania domu ma nam dać możliwość stuprocentowego zastąpienia zasilania sieciowego w razie awarii, czy wystarczy nam tymczasowe podłączenie wybranych urządzeń domowych. W tym ostatnim wariancie z pewnością wystarczą nam małe agregaty prądotwórcze.

Rodzaj agregatu w zależności od typu odbiorników

Przeznaczenie agregatu prądotwórczego jest dobrym kryterium selekcjonującym oferty. Jeżeli ustalimy, czy potrzebujemy generatora do naładowania akumulatora laptopa na biwaku, czy może agregat prądotwórczy potrzebny jest nam do zasilania dużej betoniarki na placu budowy, siłą rzeczy wiele propozycji sprzedawców już odpadnie. Przyjrzyjmy się zatem kluczowym cechom agregatów prądotwórczych pozwalającym na określenie ich zastosowania.

Agregat prądotwórczy trójfazowy – do czego jest potrzebny?

W powszechnym użyciu są urządzenia, dla których agregat trójfazowy będzie niezbędny. Prąd trójfazowy kojarzymy z maszynami budowlanymi czy gospodarskimi i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy w domu sprzęt potrzebujący takiego zasilania. Zatem jakie urządzenia, poza dużą betoniarką, mogą potrzebować do działania prądu trójfazowego? Trudno o stworzenie zamkniętej listy, ale często do trzech faz podłączane są choćby popularne w naszych kuchniach płyty indukcyjne i kuchenki elektryczne innych typów, czy pompy hydroforowe. Wniosek z tego, ze przed zakupem agregatu prądotwórczego powinniśmy gruntownie przeanalizować posiadane urządzenia elektryczne.

Agregat prądotwórczy jednofazowy

Przenośny agregat jednofazowy w zupełności wystarczy do uruchomienia czajnika, pompy do podlewania grządek czy wiertarki na budowie.

Agregat prądotwórczy trójfazowy

Agregatów jednofazowych raczej nie stosuje się do zasilania całych budynków. Aby takie urządzenie było w pełni funkcjonalne i realnie mogło zastąpić dostawy prądu z sieci, powinien to być agregat prądotwórczy trójfazowy. Na budowach, czy przy działalności rolniczej agregaty prądotwórcze trójfazowe mogą okazać się koniecznością, ze względu na sprzęt, jaki jest tam użytkowany.

Agregaty prądotwórcze – benzyna czy diesel?

Najczęściej działanie agregatu prądotwórczego oparte jest na benzynowym silniku spalinowym lub silniku diesla. Ciekawym rozwiązaniem jest również generatory prądu na gaz. Może to być agregat prądotwórczy do domu na gaz ziemny. Instalacja LPG do agregatu prądotwórczego umożliwi z kolei wykorzystanie gazu z butli. Urządzenia takie dają możliwość wykorzystania gazu np. z indywidualnej biogazowni.

Zbiornik na paliwo

Kupując agregat prądotwórczy, warto sprawdzić pojemność zbiornika paliwa i zużycie paliwa, bowiem te kwestie decydują o czasie bezobsługowej pracy urządzenia.

Cichy agregat prądotwórczy do domu – na co zwrócić uwagę?

Kolejny aspekt to hałas, jaki generuje pracujący agregat. W większości wypadków agregaty prądotwórcze generują hałas na poziomie przekraczającym 90 dB. Zatem są to urządzenia dość głośne. Cichy agregat prądotwórczy to niemal oksymoron, ale z pewnością warto szukać tych o jak najniższym poziomie hałasu. Dotyczy to zarówno użytku domowego, jak i zasilania na placach budowy.

Podstawowe zasady używania agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które w dużym uproszczeniu składa się z silnika spalinowego i napędzanej nim prądnicy. Powinniśmy pamiętać, że przenośne generatory prądu przeznaczone są do pracy na wolnym powietrzu. Co oczywiste, ich działanie generuje spaliny i nie można ich uruchamiać w pomieszczeniach zamkniętych.

Agregaty prądotwórcze stacjonarne można znaleźć w dwóch wariantach: zewnętrznym i wewnętrznym. Ten drugi możemy zainstalować choćby w budynku gospodarczym, ale musimy przemyśleć jak odprowadzić spaliny z agregatu prądotwórczego. To dość oczywiste, ale niesłychanie istotne, gdyż niedotrzymanie tych reguł, lub niewłaściwe wykonanie instalacji odprowadzającej spaliny z generatora, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jeżeli ryzyko przerwy w dostawach prądu jest duże, a brak zasilania potencjalnie jest bardzo uciążliwy, możemy wybrać stacjonarny generator prądotwórczy, który będzie na stałe podłączony do instalacji elektrycznej budynku. Zazwyczaj taki agregat prądotwórczy wyposażony jest w system automatycznego uruchomienia, w przypadku zaniku napięcia w sieci elektrycznej. Aby taki generator prądu prawidłowo spełniał swoją funkcję, czyli w sytuacji awaryjnej zastępował elektrownię, powinien dysponować mocą, odpowiednią do zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich odbiorników w budynku.

Agregat prądotwórczy cena

Poza tym, że powinien być on dopasowany do naszych potrzeb, warto zainwestować w sprzęt od uznanego producenta, posiadającego dobre opinie. Jest to zakup, którego nie będziemy powtarzać przez wiele lat, dlatego warto zachować umiar w poszukiwaniu oszczędności. Agregat prądotwórczy, który jest potrzebny w sytuacjach awaryjnych, nie może być zawodny. Dlatego cena nie powinna być głównym kryterium wyboru.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-20
Bardzo dobrze zapakowan
2024-07-20
Szybko, sprawnie bez problemów. Pozdrawiam.
pixel