Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak podłączyć alternator do Ursusa C-360?

2022-07-31

W starszych ciągnikach rolniczych fabrycznie montowane były prądnice. Choć funkcja obu tych podzespołów jest taka sama, ze względu na różnice w budowie, prądnica jest mniej efektywna. W pewnych okolicznościach prowadzi to do niedostatecznego poziomu doładowywania akumulatora. Zatem skoro nie planujemy wysłać naszej sześćdziesiątki na emeryturę, warto wymienić prądnicę na alternator. Zobacz, że wcale nie jest trudno wymienić części do ciągników rolniczych, zwłaszcza w Ursusach.

Ursus C 360 – demontaż prądnicy

Prądnica w Ursusie C 360 znajduje się z prawej strony silnika, pod kolektorem ssącym. Demontaż zaczynamy od poluzowania napinacza paska klinowego i zdjęciu go z koła pasowego prądnicy. Następnie odkręcamy śruby mocujące przewody elektryczne i odkręcamy prądnicę utrzymywaną na miejscu przez dwie śruby. Po wyjęciu prądnicy demontujemy także, znajdujący się nad rozrusznikiem regulator napięcia. Nie będzie już potrzebny, gdyż alternator ma ten moduł wbudowany.

Alternator Ursus C 360 – podłączenie

Teraz możemy przystąpić do zainstalowania alternatora. Umieszczamy go w miejscu po usuniętej prądnicy i mocujemy śrubami. Jeśli mamy odpowiedni alternator, pasujący do Ursusa C 360, nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Najważniejsze na tym etapie jest, aby koło pasowe alternatora znajdowało się w tej samej linii co koła pompy układu chłodzenia i wentylatora, napędzane tym samym paskiem klinowym. Po naprężeniu paska pozostaje nam tylko podłączyć przewody.

Ursus C 360 – jak podłączyć alternator?

Po zdemontowaniu prądnicy i regulatora napięcia pozostały nam dwa zbędne przewody. Zazwyczaj jeden z nich jest żółty, a drugi zielony. Należy je zaizolować i zabezpieczyć. Brązowy przewód mocujemy do odpowiedniego (zazwyczaj mniejszego) zacisku alternatora. Łączy on alternator z kontrolką ładowania. Drugie złącze, jakie mamy na alternatorze, łączymy przewodem, z zaciskiem prądowym na rozruszniku. Po podłączeniu warto sprawdzić, czy alternator generuje właściwe napięcie. Możemy to zrobić przy użyciu najprostszego woltomierza. Jeżeli odczyt będzie zawierał się w przedziale od 13,8 V do 14,5 V, będzie to oznaczało, że alternator działa poprawnie.

Alternator jak również prądnice czy inne części do Ursusa C-360 kupisz w naszym markecie rolniczym!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Bardzo szybka dostawa oleju.Po wymianie oleju w skrzyni biegów biegi się zmienia bez problemowo
2024-03-18
Polecam, 100 procent zadowolony
pixel