Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać akumulator do ciągnika?

2022-10-19

Akumulator jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia ciągnika rolniczego. Jest niezbędny do uruchomienia i prawidłowej pracy maszyny. Niestety jest to też podzespół, który się zużywa. Wymaga więc cyklicznej wymiany. Zastanówmy się zatem na co zwrócić uwagę przed zakupem i jak dobrać akumulator do ciągnika.

Rodzaje akumulatorów do ciągników i maszyn rolniczych

Podstawowe cechy charakteryzujące akumulator to jego pojemność, napięcie i prąd rozruchowy. Duże znaczenie mają też parametry fizyczne jak wymiary i biegunowość, ale po kolei. Pojemność akumulatora do ciągnika rolniczego, jak i do wszystkich innych zastosowań, podawana jest w amperogodzinach (Ah). Napięcie akumulatora powinno oczywiście być zgodne z napięciem instalacji elektrycznej ciągnika. Najczęściej jest to 12 V. Są też konstrukcje, które przewidują szeregowe połączenie dwóch akumulatorów o napięciu 6 V. Na etykiecie akumulatora znajdziemy też informację o prądzie rozruchowym. Co do zasady powinien on odpowiadać zapotrzebowaniu rozrusznika które, upraszczając co nieco, wzrasta wraz z pojemnością silnika.

Jak wybrać odpowiedni akumulator do ciągnika?

Przy wyborze akumulatora, poza napięciem, prądem znamionowym i pojemnością ważne są jego cechy fizyczne. Po pierwsze wymiary. Są o one powiązane z pojemnością, ale o ile możemy bez problemu zastosować akumulator o nieco większej pojemności niż montowany fabrycznie, to już z umieszczeniem go w przewidzianym do tego miejscu może być kłopotliwe. Po drugie, biegunowość. Bardzo istotne jest, z której strony akumulatora umieszczony jest dodatni, a z której ujemny zacisk. To bardzo prozaiczna, ale niezwykle istotna kwestia. Jeśli nowy akumulator będzie miał zaciski rozmieszczone odwrotnie niż jego poprzednik, najprawdopodobniej przewody służące do jego podłączenia okażą się zbyt krótkie.

Dobór akumulatora do ciągnika

Wybierając akumulator do ciągnika rolniczego, najprościej będzie kierować się wytycznymi producenta maszyny. Jednak warto wiedzieć, na jakie odstępstwa możemy sobie pozwolić. Oczywiście odstępstwa nie dotyczą napięcia, tu reguły są jasne. Niezależnie od tego czy w instalację naszego ciągnika wpinamy jeden, czy dwa akumulatory, finalnie muszą one dać napięcie przewidziane przez producenta maszyny. Jednak w kwestii prądu rozruchowego i pojemności mamy pewne widełki. Założenie jest takie, że z prądem rozruchowym nie można przesadzić, więc śmiało możemy pozwolić sobie na akumulator z większym prądem rozruchowym niż fabryczny. Ułatwi to choćby uruchomienie silnika w trudnych zimowych warunkach. Ale z pojemnością akumulatora należy zachować umiar. Nie zaleca się jej obniżania, ale jeżeli mamy apetyt na pojemniejszy akumulator, wybierzmy baterię, która ma maksymalnie 10 % więcej pojemności. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z prawidłowym ładowaniem.

Jaki akumulator kupić do ciągnika? Akumulator z korkami czy bez?

Kiedyś standardem były akumulatory z korkami umożliwiającymi dolanie wody destylowanej do cel. Dziś bardzo popularne są akumulatory bez korków, określane jako bezobsługowe. W nowoczesnych konstrukcjach akumulatorów zminimalizowano lub nawet wyeliminowano problem odparowywania cieczy, wiec korki stały się zbędne. Nie ma technicznych powodów, by unikać akumulatorów bezobsługowych.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Żywotność akumulatora szacowana jest na 3-5 lat. Jednak oczywiście może się zdarzyć, że akumulator będzie nam służył dłużej. O istnieniu akumulatora na ogół przypominamy sobie gdy pojawiają się problemy z uruchomieniem silnika. Jeżeli rzeczywiście wynikają one z braku zasilania, zanim kupimy nowy akumulator, warto sprawdzić, czy proces ładowania, za który odpowiada alternator, przebiega poprawnie. Jeżeli potwierdzimy winę akumulatora, nie pozostaje nam nic innego jak zakup nowej baterii.

Parametry dobrego akumulatora, Czego unikać przy zakupie akumulatora do ciągnika?

Parametry dobrego akumulatora muszą odpowiadać specyfikacji ciągnika czy innej maszyny, w jakiej ma być zastosowany. Tak jak wspominaliśmy wyżej, nie ma sensu podbijanie parametrów ponad wymogi producenta, a czasami może być to nawet przyczyną kłopotów. Oczywiście może zajść potrzeba zastosowania akumulatora o wyższych parametrach, niż miała bateria fabryczna, np gdy przy modernizacji ciągnika dodaliśmy osprzęt potrzebujący zasilania elektrycznego. Jednak w takim wypadku powinniśmy sprawdzić, czy alternator poradzi sobie z lądowaniem akumulatora o większej pojemności.

Gdzie kupić dobry akumulator do ciągnika?

Części do ciągników rolniczych to produkt często kupowany w sklepach internetowych. Nie ma żadnego powodu, by w przypadku akumulatorów miało być inaczej. Ta forma robienia zakupów pozwala na wygodne wyszukanie i zamówienie potrzebnych towarów, bez wychodzenia z domu. Dlatego warto sięgnąć do oferty internetowego sklepu z częściami do maszyn rolniczych aldomarket.pl. Dzięki temu zakupy możemy kupić akumulator o dowolnej porze, a kurier dostarczy go prosto do gospodarstwa.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 121 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Wszystko super. Polecam.
2024-03-19
Szybka realizacja zamówienia polecam
pixel