Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Objawy zapchanego filtra hydraulicznego w ciągniku

2022-05-02

Filtr hydrauliczny często traktowany jest po macoszemu, a to duży błąd. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie może bowiem prowadzić do poważnych awarii, a co najmniej do kosztownych przestojów w najmniej odpowiednim momencie. Co zatem powinniśmy wiedzieć o filtrach układu hydraulicznego? Podpowiadamy.

Awarie układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny to sieć połączonych elementów. Niesprawność jednego z nich powoduje spadek ciśnienia i niewydolność całego układu hydraulicznego. Na ogół winą w takim przypadku obarcza się pompę hydrauliczną, ale niesłusznie. Często spadek ciśnienia w układzie wynika z bardziej błahych przyczyn. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić poziom oleju i jeśli to konieczne uzupełnić braki. Ważne jest, aby nie mieszać różnych rodzajów oleju. Jeśli wlejemy niewłaściwy olej, dojdzie do spienienia cieczy w układzie hydraulicznym. Pojawienie się pęcherzyków powietrza spowoduje spadek ciśnienia, a tym samy wydajności. Układ hydrauliczny, jak sama nazwa wskazuje, nie został zaprojektowany do sprężania gazu, więc powietrze nie jest w nim mile widziane. Ponadto skutkiem pienienia się olejów jest częściowa praca „na sucho”, co prowadzi do przedwczesnego zużycia podzespołów na skutek zwiększonego tarcia. Inną przyczyną wystąpienia takich objawów może być nieszczelność układu hydraulicznego, skutkująca jego zapowietrzeniem. Także zapchany, lub uszkodzony filtr hydrauliki siłowej może prowadzić do takiej sytuacji. Zapchane filtry mogą nie tylko ograniczać wydajność pompy oleju, ale także prowadzić do uszkodzenia elementów układu hydraulicznego.

Minimalizowanie ryzyka usterki układu hydraulicznego

Podstawowym zabezpieczeniem w układach hydraulicznych jesteśmy my sami. Nasza uważność podczas takich prac jak wymiana oleju, filtrów, czyszczenie zaworów pomaga trzymać zanieczyszczenia z dala od hydrauliki. Nie powinniśmy także bagatelizować niepokojących objawów, jak choćby nietypowych dźwięków dochodzących z układu hydraulicznego, czy wycieków mogących świadczyć, ze uszczelniacze są uszkodzone. Najczęstsze usterki są zazwyczaj poprzedzone mniej lub bardziej subtelnymi objawami. Od naszej czujności zależy czy w porę je dostrzeżemy i odpowiednio zareagujemy. Niesłychanie ważne jest też, aby maszyny rolnicze były odpowiednio serwisowane. Podstawą są częste i regularne wymiany filtrów i olejów. Dobrze jest powierzyć przeglądy specjalistom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i sprzęt diagnostyczny pozwalający na zlokalizowanie i zduszenie problemu w zalążku. Dzięki temu unikniemy poważnych i kosztownych awarii.

Zapchany filtr hydrauliczny objawy

Olej hydrauliczny może z różnych przyczyn zostać zanieczyszczony. Rolą filtra jest zatrzymanie wszelkich niepożądanych w układzie hydraulicznym cząstek i zabezpieczenie jego newralgicznych elementów jak, chociażby pompa hydrauliczna. Gromadzące się na filtrze zabrudzenia z czasem ograniczają przepływ, co zazwyczaj objawia się zmniejszeniem wydajności hydrauliki. Innym objawem może być gwałtownie zmieniające się ciśnienie oleju, czy już wspominane niestandardowe odgłosy z układu hydraulicznego. Duże znaczenie ma odpowiednia reakcja na wszelkie niepokojące objawy, gdyż pozwala to na zapobieganie poważnym awariom.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 114 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Wszystko super. Polecam.
2024-01-31
Błyskawiczna obsługa
pixel