Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać uszczelniacz przy remoncie ciągnika?

2022-10-25

Simmeringi, a właściwie pierścienie Simmera służą do uszczelnienia przejścia elementów obrotowych przez obudowę. Zapobiegają one wydostawaniu się na zewnątrz środka smarnego, a także przeciwdziałają wnikaniu zanieczyszczeń. Ze względu na specyfikę zastosowania, simmeringi są elementem, który ulega zużyciu i czasami wymaga wymiany.

Kiedy wymieniać simmeringi?

Objaw zużycia simmeringu wskazujący na konieczność jego wymiany jest banalny. To wyciek oleju. Warto pamiętać, że simmeringi wymieniamy także zapobiegawczo przy okazji innych powiązanych napraw. Nowy uszczelniacz koniecznie należy zamontować chociazby gdy wymieniamy obracający się w nim wałek.

Uszczelnienia techniczne do maszyn rolniczych – budowa simmeringu

Uszczelniacz wału, jakim jest simmering, ma konstrukcję pierścienia wykonanego z tworzywa. Pierścień ten wzmocniony jest metalową wkładką, a po jego wewnętrznej stronie znajduje się sprężyna. Jej zdaniem jest zapewnienie dokładnego przylgnięcia uszczelniacza do obracającego się wału.
To opis dość uproszczony prezentujący jedynie główne założenia budowy tego typu uszczelnienia i zasadę działania. W praktyce simmeringi wytwarzane są w wielu wariantach wyposażonych w dodatkowe wargi uszczelniające i przeciwpyłowe. Niesłychanie istotny jest także materiał, z którego wykonany jest simmering.

Jak dobrać uszczelniacz?

Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków, nie będzie problemu ze sprawdzeniem parametrów uszczelniacza w dokumentacji technicznej maszyny. Jeżeli nie uda nam się dotrzeć do takich danych, możemy zidentyfikować simmering po demontażu.
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na wymiary charakteryzujące simmering. Są to: średnica zewnętrzna, średnica wewnętrzna, oraz wysokość pierścienia. Równie istotny jest typ konstrukcyjny simmeringu. W dokumentacji oznaczony on będzie kodem literowym, który oznacza kształt przekroju pierścienia.
Ostatnia informacja to materiał, z jakiego simmering został wykonany. Do produkcji pierścieni Simmera wykorzystuje się wiele odmian kauczuku czy poliuretan. Mają one różne właściwości uszczelniające, ale także odmienne parametry wytrzymałości chemicznej i termicznej. Dlatego należy bacznie przyjrzeć się także temu parametrowi uszczelniacza.

Czy smarować simmeringi przed montażem?

Z jednej strony ścisłe dopasowanie uszczelniacza do przyległych elementów zapewnia szczelność połączenia, ale jednocześnie powoduje konieczność użycia siły przy umieszczaniu simmeringu w miejscu pracy. Z drugiej strony nazbyt gwałtowne nabijanie simmeringu może doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego montaż nowego simmeringu to czynność wymagająca wyczucia. Jej wykonanie ułatwi nałożenie na simmering cienkiej warstwy smaru. Poprawia on też szczelność połączenia i wydłuża żywotność uszczelniacza.

Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze smarów?

Dobrym wyborem do tego zastosowania będzie smar do simmeringów lub smar uniwersalny stosowany do łożysk. Ważne jest, aby nałożona warstwa środka smarnego nie była zbyt gruba, gdyż w dłuższej perspektywie może to powodować powstawanie odkształceń. Smarujemy jedynie powierzchnię styku uszczelniacza z obudową oraz wałem. Ważne szczególnie ważne jest, aby nie nanosić smaru na powierzchnie wargi przeciwpyłowej.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 114 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-11
Wszystko super
2024-02-06
Szybka i profesjonalna obsługa.
pixel